Papa Franjo se uoči Božića susreo sa zaposlenicima Vatikana, većinom laicima i njihovim obiteljima, te im je predložio deset stvari koje bi trebali činiti. S obzirom da se približavao kraj godine, ovaj popis je podsjećao na popis novogodišnjih odluka.
Papini savjeti su:
1. „Trudi se oko svog odnosa s Bogom, brini za svoj duhovni život, jer to je temelj za sve što činimo i sve što jesmo.“
2. „Skrbi o svojoj obitelji pružajući svojoj djeci i voljenima ne samo novac, nego i svoje vrijeme, pažnju i ljubav.“
3. „Njeguj svoj odnos s drugima jer tako se tvoja vjera pretače u život, a riječi u djela, osobito u tvom odnosu prema onima koji su u potrebi.“
4. „Pazi kako se izražavaš, očisti svoj jezik od svake uvrede, vugarnosti i svjetovnog govora.“
5. „Rane na srcu liječi uljem opraštanja opraštajući onima koji su te povrijedili tako liječeći rane koji si im nanio.“
6. „Dobro obavljaj svoj posao radeći ga s entuzijazmom, poniznošću, stručnošću, predanošću i u duhu zahvalnosti Gospodinu.“
7. „Pazi da ti se u srce ne uvuku zavist, požuda, mržnja i negativni osjećaji koji ti narušavaju unutarnji mir i pretvaraju te u destruktivnu osobu.“
8. „Čuvaj se ljutnje jer ona dovodi do osvete. Čuvaj se lijenosti jer ona dovodi do egzistencijalne eutanazije. Ne pokazuj prstom na druge jer to dovodi do oholosti. Nemoj se neprestano žaliti jer to dovodi do očajanja.“
9. „Brini o braći i sestrama koji su slabiji od tebe – za stare, bolesne, gladne, za beskućnike i strance jer po tome će ti se suditi.“
10. „Pazi da u središtu Božića bude Isus, a ne kupovina.“ (Izvor: http://www.laudato.hr)
Završetak stare i početak nove godine mnogim ljudima posluži kao poticaj za konsolidiranje i podvlačenje crte sa samim sobom, svojim životom i svojim djelima. Mislim da je to dobro, iako mislim da promišljanje i mijenjanje navika ili odluka ne moraju čekati kraj godine. Simbolički se najbolje poklapa s krajem godine kada čovjek ostavlja svoje staro odijelo i oblači novo, ali daleko od toga da, ako primjećujete da radite nešto krivo, da ste nezadovoljni, da vam je život isprazan i besmislen jer je ispunjen besmislenim stvarima i trčanjem za stvarima koje nisu trajne i lako se izgube, treba čekati kraj godine kako biste krenuli iz početka ili nešto promijenili. Pravi trenutak za promjenu je sada, kada primijetite da nešto jednostavno nije u redu, nije onako kako treba biti. Kako G.K. Chesterton kaže, “poanta Nove godine nije u tome da nam treba nova godina, nego nova duša”.
Danas je čovjek preopterećen jer živimo u dobu kada u središtu nije istinska dobrobit čovjeka i prava sloboda življenja koja približava čovjeka Bogu, nego su u fokusu moć i sve što ide s time. Mislim da je i prije bilo teško i puno se radilo, ali je čovjek bio psihički i duhovno odmorniji i ispunjeniji.
U toj strci i trčanju, čovjek se može izgubiti, može se umoriti, može isprazniti baterije, može zaboraviti ono što je bitno, može nekoga povrijediti, može napraviti neku nepravdu, može ostati na pravom putu, a može i ostati na pravom putu i biti iscrpljen. Tada treba uzeti vrijeme za razmišljanje, podsjetiti se što je najvažnije, kakva osoba želimo biti, provjeriti tko su nam uzori i koji su nam ciljevi. Tko nam je na prvom mjestu? Što nas motivira? Koji je smisao našeg života (postojanja)? Tada nas nas ni sva buka oko nas ne može izbaciti s pravog kolosijeka.
Jedna od glavnih odluka, ukoliko čovjek već nije odrastao s time i iz toga ne crpi snagu od rođenja, je svakodnevna molitva. Molitva, kontemplacija i razmišljanje o nekom čitanju iz Biblije, nekom duhovnom tekstu, kvalitetnoj knjizi ili poticajnoj misli, spaja nas s našim nebeskim Ocem, približava biti i tako daje sigurnost, puni baterije, pomaže nam održati fokus na bitnome i daje nam nadu da, sve što prolazimo u životu, ima smisla, da je jedini ispravni način življenja tako da se saživimo s Božjim zakonom koji je upisan u nas, iako ćemo tada biti puno puta povrijeđeni, omalovaženi, ismijani, možda će se netko drugi “snaći”, “imati bolje posložen život” i uvijek će biti osoba koje su “sposobnije i koje su se bolje snašle od vas” (izraz “snaći se” je toliko krivo korišten da ga izbjegavam koristiti jer, i u svijetu, ali pogotovo u Hrvatskoj, iza tog nečijeg “snalaženja”, ostaju suze onih koji se ne žele “snalaziti” na taj način, odnosno suze onih koji trpe radi nečijeg “snalaženja”). Ako imamo jasni i ispravni cilj, onda idemo pravim putem bez obzira što to, ljudskim očima, izgledalo kao neuspjeh i naivnost.
“Indijski evanđelist Sunar Singles je jednom rekao: “Krist je za kršćane broj jedan. Stavimo li jedinicu na početak i dodamo udesno izvjesni broj nula (kao vrijednosti zdravlje, rad…), brojka će biti sve veća jer jedinica stoji na početku. Dodamo li nule ulijevo tako da jedinica bude na kraju, brojka će beskonačno izgubiti na vrijednosti.”
Do čitanja,
🙂